Láká vás představa aktivní dovolené v obytném voze?

Chcete zažít volnost a pohodlí na cestách?
Uvažujete o koupi obytného vozu a nejste si jistí zda to vás a vaši rodinu bude opravdu bavit?

Podívejte se jaká je naše osobní zkušenost spojená s tímto druhem cestování.

Volnost pohybu
Rozhodně nepopiratelná výhoda volného pohybu . Možnost měnit místa a destinace na základě aktuální situace, počasí či prostředí a to i bez předchozího  plánování.
Na druhou stranu dnes není v mnoha zemích možno kempovat mimo vyhrazená místa, stejně tak to je i otázka bezpečnosti vás, vašeho vozu a vybavení, co vás může při výběru míst limitovat.

Příprava na cesty
Obytný vůz je takovým naším dalším domovem kde již máme trvale kompletní vybavení na cesty.
Vyrazit je tak velmi snadné a zpravidla netřeba žádných velkých příprav a balení.
Nakoupit potraviny zvládneme cestou.

Náklady

Cestováním obytným vozem není až tak levné jak by se mohlo na první pohled zdát.
Pokud máte auto z půjčovny tak je to samozřejmě půjčovné ke kterému ještě nutno připočíst náklady na palivo, dálniční známku či mýto, strava, ubytování v kempu = některé kempy v námi oblíbeném Chorvatsku mohou pro 4 člennou rodinu s obytným vozem dosahovat stejného, ne-li vyššího nákladu na den než ubytovaní v tradičním apartmánu. Tento typ trávení dovolené tak patří k těm dražším.

Ti z nás, kteří obytné auto vlastní musí počítat s náklady na údržbu, pojištění  vozu, pneu, případně parkovací stání v průběhu celého roku (toto jsou náklady, které já osobně se snažím si nepřipouštět a nezapočítávat je, nicméně je to něco s čím musíte rovněž počítat).

V obou případech zde platí přímá úměra … čím vice lidí vozem cestuje tím výhodnější jsou celkové náklady na  osobu.

Životní styl, komunita
Pravidelně pečujete o svého miláčka, sledujete nejnovější trendy, vylepšení , doporučení ostatních.
Cítíte příslušnost k určité komunitě, která si i přes rychle rostoucí základnu stále drží určité hodnoty. Běžně se tak můžete setkat s kamarádským tykáním, pozdravem protijedoucího řidiče.

Mobilita
Ano, na jednu stranu můžeme jednoduše měnit místa kde kempovat,  na druhou stranu ale jakmile již někde vybalíme naše” ležení “tak ztrácíme oproti osobnímu autu mobilitu. Je třeba počítat s prozkoumáváním  pouze nejbližšího okolí ať už pěšky či na kolech, které si samozřejmě vezeme.
Dnes  již ale není neobvyklé vozit s sebou motorový skútr,  či dokonce malý osobní automobil.
Zde mají výhodu nespornou výhodu přípojné karavany za osobní auta.
My si tedy alespoň jako další krok pořídili k našemu obytnému vozu nafukovací člun s motorem a  otevřeli se nám tím další možnosti trávení času a aktivit na konkrétním místě.

Cestování s dětmi
Vynikající věc – můžeme sebou vzít vše co by se nám  do osobního automobilu případně kufru do letadla nevešlo. Děti tak mají dostatek svých hraček, aby se mohli náležitě zabavit a vyřádit. A pokud nedej bože by dítě onemocnělo s nutností návratu,  nejsme vázáni spojem na letadlo či autobus a můžeme se kdykoli vrátit zpět domů.

Četnost cestování
Dříve jsme bez obytného auta jeli na dovolenou jen o letních a zimních prázdninách.
Nyní využíváme prakticky každou volnou chvíli, prodloužený víkend, proto abychom se mohli někam podívat.  A tak trávíme Silvestr u moře, podzimní prázdniny v termálech a velikonoce u jezer v Rakousku. Tedy na místech kde bychom se normálně nepodívali a rovněž v časech kdy bychom spíše seděli doma.

Bezstarostnost
Cestování vozem na vlastní pěst není organizovaný zájezd, kde se nemusíte prakticky o nic starat. Musíte být připraveni i na možnost,  jak už tomu tak bývá,  se může něco cestou polámat či nepovést.  Není proto záhodno podceňovat různé formy připojištění a asistence na cestách, abyste tyto případné nepříjemnosti dokázaly co nejvíce eliminovat.

A stejně bychom neměnili a jsme rádi, že jsme se k cestování obytným vozem dostali.
Nyní se snažíme tuto naši radost a nadšení předávat dál.

Sledujte a lajkujte nás.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.