3 základní chyby začátečníků a jak na ně

Cestování obytným vozem nebo karavanem je jedním z nejpříjemnějších způsobů trávení dovolené.
Obvykle je také daleko méně komplikované, než letět letadlem, rezervovat si hotelový pokoj, půjčit si auto atd.
Nicméně stále existují některé základní kempinkové chyby, které můžete udělat a které vám mohou cestování zbytečně zkomplikovat. Zvláště pokud jedete na jednu z vašich prvních cest. 

Chcete-li se některým zbytečným chybám vyvarovat, použijte tipy uvedené v následujícím článku.

Nedostatek potravin
Tento bod je zvláště důležitý pokud cestujete do oblasti, kde nemáte přístup k obchodu či jiné formě stravování.
Asi si říkáte, že takové místo snad již dnes ani není, vždy se přece v okolí něco najde … ano, ale představte si situaci, kdy máte kompletně vybaleno (vysunutá markýza, auto na klínech, připojená elektrika, fólie na sklech, atd) a musíte vše sbalit jen proto, abyste mohli zajet nakoupit do několik kilometrů vzdáleného obchodu.
Vždy se proto předem ujistěte, zda máte dostatek potravin a nápojů na celou cestu.
Zkuste základní pravidlo – vezměte si jedno jídlo navíc na víkend, případně 2 jídla navíc na týden. Tento plán odpovídá skutečnosti, že budete pravděpodobněji aktivnější na cestách než doma, což vede k větší chuti k jídlu. Pokud budete nakupovat potraviny s dlouhou trvanlivostí, tak když něco zbyde, raději to vezmete zpět domů.

Obsazená cílová destinace
Kemping  je stále více populární způsob, jak trávit dovolenou ve většině Evropy. Tato popularita znamená, že může být obtížné najít volný kemp, zvláště o víkendech nebo v teplých letních měsících. Pokud nemáte dobrý plán předtím, než vyrazíte na cestu, můžete se dostat do situace, že dorazíte na místo a nebude kde zaparkovat.
Zjevným způsobem, jak se této situaci vyhnout, je rezervace předem. Budete tak mít jistotu, že najdete místo podle vašich představ a užijete si to.
Ano, souhlasím, že kempování je primárně o volnosti pohybu a rezervace předem vás v jisté míře svazuje. Na druhou stranu kempování mimo vyhrazená místa je ve spoustě zemí Evropy zakázané. Stejně tak hledání volného místa ve 30 stupňových vedrech, unavení po cestě, s nerudnými dětmi a nervózní ženou, není nic příjemného.
Ne všechny destinace ale umožňují  rezervace. Pokud tomu tak je, klíčem k vašemu úspěchu bude plánování. Podívejte se na zamýšlený cíl a zjistěte si alespoň dvě další možnosti, na které se můžete obrátit, pokud je první kemp obsazený. 

Odjezd s nepřipraveným vozem
Mnoho nových majitelů obytných aut nerozumí tomu, že je důležité zkontrolovat a připravit jejich vůz a vybavení před tím, než vyrazí na další cestu.
Napusťte si do nádrže vodu potřebnou alespoň na cestu a vyzkoušejte čerpadlo. Lednička, plynový vařič jsou rovněž nepostradatelné. Pokud vyrážíte v zimě, zkontrolujte i funkčnost topení.
Ujistěte se, že máte veškeré další potřebné vybavení na cestu a stání.

Stejně tak po návratu z předešlé cesty váš vůz řádně vyčistěte a ukliďte.
Patří sem zejména vyklizení potravin s krátkou trvanlivostí, vyprázdnění nádrží na vodu, chemické toalety.

Jedině tak se můžete vyhnout nepříjemných překvapením (zápach, plísně, škůdci, atd.) na vaší další cestě a také skutečnosti, že místo dovolené budete trávit čas úklidem, případně opravou.
Je vždy dobré vědět několik základních věcí předem a zbytek se naučíte zkušenostmi cestou.

Jistě máte i další tipy a zkušenosti – dejte nám prosím vědět zprávou či do komentáře.

Sledujte a lajkujte nás.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.