Cestování se psem po zemích Evropské unie

Pro cestování s pejsky po zemích Evropské unie není žádných zvláštních překážek – ve většině případů potřebujete splnit 3 základní podmínky:

1.Cestovní pas zvířete
Pas je jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie.
Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou.
Pas vám na vaši žádost vydá buď přímo váš veterinář (pokud je registrovaný na krajské veterinární správě) anebo kterýkoliv jiný veterinář, pokud splňuje předchozí podmínku.
Cena za zřízení pasu výjde na cca 500 Kč.

2.Identifikace
Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař.
K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení. Číslo čipu je uvedené v pasu zvířete. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo oprávněná osoba zajistit při každé kontrole odpovídající čtecí zařízení.
Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.
Cena očipování je individuální a vyjde vás na částku okolo 500 Kč.

3.Očkování proti vzteklině
Pes musí být očkován proti vzteklině, a to od 12 týdnů stáří.
Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky.

Pro účely cestování se zvířetem se považuje očkování proti vzteklině za platné:
– 21 dní po provedení očkování, které je podle vakcinačního schématu požadovaného výrobcem považováno za poslední pro základní očkování
nebo
– ode dne přeočkování, pokud byla očkovací látka podána během doby platnosti předchozího očkování (platnost očkování je dána výrobcem). Toto přeočkování je však považováno za základní, pokud neexistuje veterinární doklad potvrzující předchozí očkování.

Ošetření proti echinokokům 
Před vstupem na území Velké Británie, Irska, Malty a Finska musí být psi navíc ošetřeni proti echinokokům, tj. odčerveni.
Ošetření psů proti echinokokům musí být provedeno soukromým veterinárním lékařem ve lhůtě 120 – 24 hodin před vstupem na území těchto států a musí jím být potvrzeno do pasu.
V pase musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce. Účinnou látkou použitého přípravku musí být praziquantel.

Přeprava autem
Pokud jde o přepravu zvířete autem, legislativně je upraven pouze požadavek, že při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena jak bezpečnost řidiče, přepravovaných osob a zvířat, tak bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Zákon už však dále nespecifikuje, jak konkrétně má být tento požadavek zrealizován a jakými bezpečnostními prvky má být auto vybaveno. Na trhu je velká nabídka ochranných prvků, jako jsou například autopásy, různé oddělovací přepážky, autosítě nebo přepravky do kufru.
Další informace o možnosti cestování autem s domácím mazlíčkem naleznete v předchozím článku ZDE

Při vlastní cestě by se měly dělat přestávky, v létě je třeba dát pozor na dehydrataci a přehřátí zvířete –  proto je důležité zvíře pravidelně napájet. Pokud bývá zvířeti v autě nevolno a zvrací, je možné v lékárně zakoupit léky, které zvracení potlačují, a podat je zvířeti před cestou dle doporučení uvedeného v příbalovém letáku.

Pojištění
Stejně jako myslíme na naši možnou nemoc nebo úraz, musíme počítat i s tím, že se může něco přihodit našemu pejskovi. Většina pojišťoven nabízí možnost připojištění psa za minimální poplatek, vyhnete se tak placení tučných částek u zahraničních veterinářů.

Zdroj informací: Státní veterinární správa

Sledujte a lajkujte nás.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.