Alberobello – Stellplatz (IT)

Alberobello je malé město v italské provincii Bari v Apulii, které leží přibližně 40 km severně od Tarentu, případně 50 km jihovýchodně od Bari.

Město je známo především díky své unikátní architektuře – zdejší domky jsou postavené v tzv. stylu trulli.
Především díky jim je od roku 1996 městečko součástí světového dědictví UNESCO.

Alberobello znamená „krásný strom“ podle původního latinského názvu – Silvia Arbori Belli, inspirovaného dubovými lesy kdysi pokrývajícími region.

Počátky města spadají do druhé poloviny 16. století, kdy hrabata de Conversano započala s kolonizací tohoto území. Nařídili osadníkům stavět domy z kamene nasucho, tj. bez malty, aby mohly být v případě královské inspekce zbořeny – tento způsob vzniku sídel měl příčinu v tzv. prammatica de baronibus, normě existující od 15. století v Neapolském království, podle níž založení městské aglomerace podléhalo dani. Domy tedy byly budovány jako provizorní stavby, snadno demolovatelné.

V průběhu roku 1797 se skupina alberobellských odvážlivců vydala do Tarenta požádat o pomoc krále Ferdinanda I. Sicilského, který jejich prosby neoslyšel. 27. května 1797 král vydal dekret, kterým se tato malá obec stala svobodnou.

Domky trulli, kterých zde naleznete asi 1500 jsou stavěné bez malty z opracovaných kamenů, měly původně jen jednu místnost kvadratického půdorysu se silnými stěnami vysokými cca 1,5 m. Kryty jsou kuželovitou střechou zdobenou bílými znaky, stěny jsou zářivě bíle olíčené vápnem. V domcích ve čtvrti Piccola se stále bydlí a místní vás za drobný poplatek nechají nahlédnout. Ve čtvrti Rione Monti na protilehlém kopci jsou již domky turistickou záležitostí.

Ve stejném stylu je v Alberobellu vystavěn i kostel sv. Antonína, byl v letech 1925–1927 vystavěn na vrcholu kopce Rione Monti. Stavba dokonale zapadá mezi budovy, které ji obklopují. Má tvar řeckého kříže a je krytá střechou ve stylu trulli, jejíž výška je 21 m. V roce 2004 prošel kostel kompletní rekonstrukcí.

V Alebrobello se můžete vrátit v čase o 500 let nazpět.
Nezapomeňte ochutnat místní speciality – olivy, pečivo, rozmarýno-šalvějová pálenka, víno, sýry.

Pokud se rozhodnete oblast navštívit k parkování můžete využít například stellplatz Area Sosta Alborebello, který je vzdálený jen asi 500 metrů od historického centra.
K dispozici je elektrická přípojka, sanitární uzel pro napuštění, vypuštění vody, chemického WC. WIFI připojení.
Cena stání na 24 hodin (včetně vody a elektřiny) je 18 EUR.

Kontakt:
Area di sosta Alberobello
Via Cadore, 70011 Alberobello BA, Itálie

Zdroj: Wikipedia, Alberobello

Sledujte a lajkujte nás.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.