KPZ – krabička poslední záchrany

Krabička poslední záchrany (zkráceně KPZ, „kápézetka“) je koncept malé krabičky obsahující drobnosti, které mohou majiteli pomoci ve svízelných situacích.

Tento koncept poprvé představil Jaroslav Foglar v článku uveřejněném 12. 10. 1935 v Mladém Hlasateli.
Této myšlenky se brzy ujali čeští skauti a KPZ se tak stala předepsanou částí výbavy v mnoha skautských oddílech.

Pojem krabička poslední záchrany se v češtině postupně vžil i jako označení různých kapesních sad pro přežití (anglicky survival kit) a hranice mezi původní krabičkou s mnoha malými užitečnými drobnostmi a sadou pro přežití se tak částečně setřela.

I tradiční (Foglarovská) KPZ v průběhu let prošla nebo by měla projít určitou modernizací, neboť je jasné, že v dnešní době jsou snadno dostupné například lepší materiály k rozdělávání ohně, než březová kůra, že světlo snadněji zajistí malá klíčenka s vysocesvítivou LED než kousíček svíčky a podobně.

KPZ ve významu sady na přežití v přírodě je obvykle o něco sofistikovanější, hodí se spíše do zahraničí a uživatel se k ní uchyluje až jako k opravdu poslednímu řešení.
Obsah této KPZ je obvykle nošen pohromadě např. v plechové krabičce od tabáku nebo bonbonů (v ČR je oblíbená krabička od Energitu) nebo v krabičce přímo vyrobené k tomuto účelu.
Z důvodu úspory místa a zachování kompaktních rozměrů krabičky mají často některé obsažené předměty více možných využití.

V dobách mého dětství (rozuměj před 30 lety) byla KPZ nutnost.
Soupeřilo se o co nejmenší, nejzajímavější či nejnetradičnější provedení.
Tradiční KPZ obsahovala svíčku, zápalku se škrtátkem, papír a tužku, jehlu a nitě, špendlíky, knoflík, hřebík a napínáček, náplast, provázek a několik mincí.

V dnešní době máte možnost si profesionální KPZ zakoupit a mít tak neustále při sobě základní věci pro pomoc při nečekaných událostech, cestování i v každodenním životě.

Ta od společnosti kouskysveta.cz v ceně 499 Kč obsahuje opravdu vše na co si vzpomenete.

Zdroj: Wikipedia.cz

Sledujte a lajkujte nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.