Únava při řízení – za to riziko to nestojí

Pokud jste si vybrali jako cíl vaší cesty vzdálenou destinaci, pak velmi pravděpodobně strávíte řízením celý den či noc, abyste místa dosáhli co nejdříve.

To sebou může přinést únavu, která je při jízdě nebezpečná, tím spíše pokud řídíte velké vozidlo jako je obytný vůz či souprava s karavanem.

Mnoho řidičů dělá chybu, když si myslí, že sezení za volantem není žádná fyzicky náročná práce a neměla by tak logicky přinášet únavu ani při celodenním řízení.
Omyl, řízení je více únavné než byste si připustili uvěřit. Během jízdy jste neustále v pohotovosti, sledujete další vozidla, střídáte pruhy, hlídáte rychlost, počasí apod.
Neustále pohyby očí vás unaví rychleji než byste čekali.

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout únavě na silnici, je střídaní s dalším řidičem a to optimálně po 2 hodinách jízdy, případně dříve dle potřeby.
Pravidelným střídáním se vyhnete únavě, ušetříte energii a to i bez potřeby spánku.
Chápu, že v některých případech není střídaní možné, zde tedy je optimální si cestu rozfázovat na delší čas a spojit ji s přestávkami, návštěvou zajímavých míst, či s přespáním. Vždyť právě proto máme dům na kolečkách …

Při jízdě můžete usnout kdykoli, když se ale stmívá či v noci, je tato pravděpodobnost mnohem vyšší. S nástupem tmy se v našem těle začne automaticky zvyšovat hladina hormonu Melatonin, jehož úkolem je podpořit spánkovou činnost. Pokud tedy jedete po tmě a cítíte únavu, neváhejte neprodleně vyhledat nejbližší odpočívadlo.

Nevěřte trikům.
Možná slýcháte doporučení co dělat, abyste zahnali únavu jako například pití kofeinových či energy drinků.  Je to zpravidla špatná rada, která může vést k nebezpečí. Pokud jste unaveni, jste unaveni – a žádné množství kávy tuto skutečnost nezmění. Stejně tak i další triky, jako je stáhnutí okénka, zapnutí rádia vás spolehlivě neochrání. Jediným chytrým rozhodnutím, je zastavit a odpočinout si či krátce se prospat.

Buďte k sobě upřímní, když se začnete cítit ospalí a nevystavujte tak nebezpečí vaší rodinu, ale i další účastníky silničního provozu.

 

Sledujte a lajkujte nás.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.