Elektronické mýtné (ENC) – rychlejší cesta Chorvatskem

Letní prázdniny jsou na dohled.
Pokud se i vy letos chystáte na chorvatské pobřeží, nejspíš vám přijde vhod nabídka Tourist Centra, díky níž ušetříte na chorvatských dálnicích spoustu času.

Při cestě do Chorvatska autem máte na výběr několik možností, jak platit dálniční poplatky.
Klasika v podobě platby hotovostí nebo kartou na mýtných branách je nejobvyklejší – jenže zároveň zabere nejvíc času – hrozí riziko, že uváznete ve frontách na mýtnicích.
Naštěstí můžete využít bezkontaktní elektronický systém placení mýtného. To je atraktivní způsob platby hlavně proto, že díky němu nemusíte vystát frontu na mýtnici.

Jediný háček je v tom, že při prvním nákupu kreditu si musíte navíc připlatit 122 kun za tzv. ENC čtečku. To je krabička, která vám už zůstane a do níž si v dalších letech budete jen dobíjet mýtné. Nespotřebovaný kredit na mýtné přitom v ENC čtečce zůstává, a vzhledem k tomu, že není vázána na SPZ vozidla, může ji využít i někdo jiný. Ale pozor, nabíjet ji může jen její majitel.

ENC čtečku si můžete půjčit

Je tu ale i řešení pro ty, kdo tak často do Chorvatska nejezdí anebo si jednoduše nechtějí ENC čtečku kupovat. Mohou si ji půjčit pobočce Tourist Centra v  Švédské ulici v Olomouci.

Půjčovné činí 25 korun na jeden den. Zároveň je potřeba zaplatit vratnou kauci. Čtečka je vždy plně nabitá, takže máte jistotu, že vám vystačí na cestu až do Dubrovníku na jihu Dalmácie a zpět.
Při průjezdu dálnice s krabičkou ENC zaplatíte sníženou sazbu.

 Krabičky ENC platí na většině chorvatský dálnic s několika výjimkami – nemůžete je použít pro platbu mýtného na Istrii a neplatí ani v úseku dálnice A2 ze Zagrebu do Macelju (cesta od slovinské hranice) a na úseku A11 Velika Gorica.

Další informace o krabičkách ENC získáte na bezplatné infolince 800 100 792 nebo  na stránkách Tourist Centra ZDE.

Sledujte a lajkujte nás.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nás vědět vašim přátelům.